امتیاز و سهم ملک
۰۵
مهر

تفاوت خرید سهام و امتیاز ملک در چیست؟

از گذشته تا به امروز سرمایه گذاری در بازار مسکن همیشه یکی از محبوب ترین بازارهای سرمایه گذاری بوده. چند سالی است که در منطقه 22 تهران خرید و فروش ملک، آپارتمان و زمین به صورت خرید سهام دیده می‌شود، بنابراین لازم دانستیم در مطلبی کوتاه اما کامل درباره خرید سهام ملک و فروش سهام ملکی، تجاری، زمین، آپارتمان و… توضیح دهیم.

خرید سهام ملک

اگر یک شرکت، یک کارخانه یا یک ملک را به صورت فرضی به 100 قسمت مساوی تقسیم کنیم هر قسمت یک واحد سهم است، سهم را می‌توان از طریق خرید و فروش “سهام” خرید و یا سهم خود را بفروشید. سهام دار نمی‌تواند در صورت زیاد بودن سهام ادعای مالکیت داشته باشد همچنین کم بودن میزان سهم نشانگر عدم مالکیت نیست، بلکه سهام داران می‌توانند نسبت به میزان سهم خود دارای حقوق قانونی باشند. مقدار سهم، میزان مشارکت و منافع را مشخص می‌کند.

مزایای خرید سهام ملکی

خرید و فروش سهم ملک مزایای بسیاری برای سهام داران به همراه دارد که بخشی از این مزایا شامل:

 • خرید سهام اولیه با قیمتی پایین تراز قیمت اصلی
 • افزایش قیمت و رشد سرمایه
 • قابل فروش بودن سهم
 • در صورت محدودیت بودجه می‌توان به میزان دلخواه سهم خرید
 • عدم اجبار خرید زمین با متراژ بالا

خرید امتیاز ملک

خرید امتیاز معمولا مربوط به تعاونی هاست، تعاونی ها معمولا متعلق به بخش دولتی هستند. برای مثال یک ارگان دولتی در اقدامی می‌خواهد برای کارمندان خود منزل تهیه کند، یک تعاونی تشکیل می‌شود، اعضای هیت مدیره و هیئت رییسه مشخص می‌شود، هر متر زمین قیمت گذاری می‌شود و طبق آن بر فرض مثال زمین های 200متری فروخته می‌شود، پس خریدار صاحب یک قطعه زمین یا آپارتمان می‌شود که تمام هزینه زمین و ساخت را به یکباره پرداخت نمی‌کند بلکه مبلغی را به عنوان پیش پرداخت پرداخت کرده و مابقی مبلغ در حین تکمیل پرژه پرداخت می‌شود. مالکان این امتیاز را دارند که امتیاز ملک را با قیمتی بالاتر از مبلغی که خود هزینه کردند بفروش برساند.

مزایای سرمایه گذاری در بازار ملک

به طور کل سرمایه گذاری در بازارهای خرید و فروش ملک مزایای بسیاری دارند. بخشی از این مزایا شامل:

 • رشد قیمت مسکن در بلند مدت
 • رشد قیمت در میان مدت
 • ضرر نکردن در کوتاه مدت
 • عدم نیاز به سبدگردان مدیریت سرمایه
 • خرید و فروش آسان
 • منفی نشدن سرمایه اولیه و عدم امکان برداشت، برخلاف بورس

سوالات متداول

آیا هنگام فروش سهم تجاری یا مسکونی بودن، آپارتمانی یا ویلایی بودن مزایا یا معایب دارد؟

در اصل قوانین اولیه خرید و فروش سهام و مالکیت آن چه تجاری باشد و چه مسکونی، ویلایی یا آپارتمانی تفاوتی وجود ندارد، همه سهم ها بر اساس قوانین خرید و فروش ملک و سهام معامله می‌شوند معمولا تفاوت ها در قیمت ملک تجاری با مسکونی یا شرایط انشعابات آب برق و گاز موقعیت شهری و… است که در خرید و فروش سنتی نیز دیده می‌شود، قوانین اضافه بر خرید و فروش بنگاهی مربوط به بازار سهام و سرمایه گذاری است که بطور معمول در همه خرید و فروش های بازار سرمایه کشور رعایت می‌شوند.

سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا ملک؟

معمولا یکی از بزرگترین بازارهای سرمایه گذاری در تمام دنیا بورس است که ورود به آن نیاز به تخصص بالا دارد، بنابراین شما باید بپذیرید که بخش مهمی از سرمایه شما همیشه در ریسک است و تنها در سود سهیم نیستید، ضرر جز جدا نشدنی سرمایه گذاری بورسی است. در کنار سرمایه گذاری هزینه و تایم زیادی برای حرفه ای شدن را باید پرداخت کنید و یا ماهانه و سالانه مبلغی را به شخص سبدگردان پرداخت کنید تا خرید سهم و فروش ها را مدیریت کنند.

بررسی احساس امنیت در بازارهای سرمایه گذاری سهام نشان می‌دهد عموم مردم تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در بخش ملکی دارند و ترجیح می‌دهند بجای ریسک در نوسان قیمت ارز، بورس و… در بخش ملکی سرمایه گذاری کنند.

نتیجه گیری

در منطقه 22 تهران برخی برج های تجاری، تفریحی و مسکونی بجای فروش متری ملک، زمین و واحدهای برج ها را به صورت سهام به فروش می‌رسانند. هر سرمایه گذار می‌تواند بسته به میزان سرمایه خود، بدون نگرانی از کم بودن بودجه برای خرید یک آپارتمان کامل یا یک زمین، یک یا چند سهم در برج خریداری کند و از مزایای سرمایه گذاری در بازار سهام و سرمایه گذاری امن ملک بهره مند شوند.