روف گاردن 3
۰۱
مهر

روف گاردن

روف گاردن که با نام های گاردن روف، گرین روف یا بام سبز شناخته می ‌شود. گاردن روف فضای سبزی است که به شما امکان می‌دهد در طبقات بالای ساختمان، فضای سبز داشته باشید و راه داشتن فضای سبز فقط داشتن زمین همکف نباشد بلکه در طبقات بالاتر گیاهانی با همان کیفیت باغ و باغچه داشته باشید.

کاربرد روف گاردن

روف گاردن کاربرهای مختلفی دارد و در همه ساختمان های تجاری، مسکونی و صنعتی می‌توان قابل اجرا است، برای مثال در پشت بام منازل، برج های تجاری و مسکونی، رستوران، کافه، سینماهای فضای باز بالای برج ها و… است. گرین روف می‌تواند در بهبود کیفیت هوای محیط تاثیر مثبتی داشته باشد و در صورت بزرگ بودن مساحت  گرین روف و یا متداول شدن می‌تواند در بهبود هوای منطقه و محیط زیست تاثیر مثبتی داشته باشد.

برخی به اشتباه فکر می‌کنند بین تولید انرژی خورشیدی از بام و داشتن بام سبز تنها می‌توان یکی را انتخاب کرد اما با طراحی صحیح و به استفاده از مشاورین متخصص می‌توان هر دو را از یک گرین روف داشت.

مزایای روف گاردن

در روش های سنتی سقف ها با ایزوگام پوشیده می‌شوند در کنار مزایایی که ایزوگام برای ساختمان دارد معایبی نیز دارد که می‌توان از جذب گرمای زیاد و در نهایت بالا رفتن مصرف انرژی برای خنک کردن محیط داخلی ساختمان اشاره کرد.

گرین روف علاوه بر کاربرد زیباسازی مزایایی دارد که ممکن است تا به حال درمورد آن نشنیده باشید. بخشی از این مزایا شامل:

  • کاهش جذب انرژی خورشیدی و در نهایت کاهش انتقال گرما از سقف به ساختمان
  • پایین آمدن مصرف انرژی برای خنک کردن ساختمان
  • تصفیه سموم موجود در هوای محیط
  • کاهش نیاز به تصفیه هوا
  • کاهش جیره حرارتی شهری ( محیط های شهری گرما را جذب و تا ساعت ها بعد از غروب آن را نگه می‌دارند)
  • زیبایی منحصر به فرد که در موارد تجاری باعث جذب مشتریان بیشتر و رضایت بیشتر مشتریان می‌شود
  • بام سبز در مناطق گرمسیری با پایینتر نگه داشتن دمای محیط تجاری مثل رستوران، کافه، مطب یا ساختمان پزشکان، که در فصل های گرم در باعث کمتر شدن مراجعین می‌شود تاثیر زیادی دارد و حتی می‌تواند با استفاده از گیاهان مرتفع سایه ایجاد کند.

مزایای ساختمان هایی که روف گاردن دارند

ساختمان ها چه تجاری باشند چه مسکونی و صنعتی به هرحال مقداری آلودگی  محیطی در این محیط ها وجود دارد که میزان کم و زیاد بودن آن به موارد زیادی از جمله اقلیم، موقعیت جغرافیایی کشور، شهر و منظقه قرارگیری ساختمان، صنایع آلوده موجود در منطقه و… بستگی دارد.

گیاهان قابلیت به دام انداختن سموم موجود در فضای شهری و محیط ها را دارند. هرچه میزان گیاهان، خصوصا گیاهان مناسب آن اقلیم و محیط بیشتر باشد تصفیه هوا بهتر و بیشتر انجام می‌شود.

گیاهان دی اکسیدکربن، آلودگی ها و سموم  را جذب و به اکسیژن تبدیل می‌شوند و آب وهوای محیط را تنظیم می‌کنند.

در مکان هایی که وجود گیاه مرسوم نیست یا گیاه مورد نظر مناسب آن اقلیم نباشد، سیستم آبیاری مناسب و کنترل مواد مغذی کمک می‌کند گیاهان دلخواهتان را در بام سبز داشته باشید.

تحقیقات نشان می‌دهد مراکز صنعتی و تجاری که در محل استراحت یا محل کار گیاه وجود دارد تاثیر مثبتی در بازدهی کارگران و کارمندان داشته است و علاوه بر بازدهی و بهره وری بیشتر، تاثیر مثبتی در روحیات، حفظ آرامش دارد.

وجود بام سبز در مراکز تجاری این حس را به مراجعین انتقال می‌دهد که سلامت جسمی و آرامش روحی مراجعه کنندگان برای صاحبان مراکز مهم است و فقط بر مسئله درآمد زایی از طریق مراجعه کنندگان تمرکز ندارند بلکه بالا رفتنن میزان رضایت مراجعین، برای صاحبان ساختمان مهم است.

سوالات متدوال

آیا ساختمان هایی که روف گاردن دارند دچار نشتی هستند و ایمنی پایین تری دارند؟

این موضوع عمده ترین دغدغه افراد درباره روف گاردن است که باید درباره آن واقع بین باشیم. سقف ها اگر بدرستی اجرا نشوند و سوراخ باشند چه روف گاردن باشند چه سقف معمولی دچار نشتی می‌شوند و به ساختمان آسیب می‌زنند.

زهشکی و عایق بندی از مهمترین مراحل اجرای بام سبز است که اجرا کنندگان بام سبز قبل از اجرا کاملا از سلامت سقف اطمینان حاصل می‌کنند در صورت مشاهده سوراخ یا مئاردی که باعث نشتی می‌شود قبل از اجرا برطرف می‌کنند و بعد  گرین روف را اجرا می‌شود. زهشکی و عایق بندی نه تنها در روف گاردن بلکه در سقف ساختمان های معمولی و بدون روف گاردن نیز باید به درستی انجام شود، اجرای غلط یا عدم اجرای آن باعث نشت آب و خرابی ساختمان می‌شود.

نتیجه گیری

ساختمان های دارای بام سبزنه تنها ایمنی پایینی ندارند بلکه تمامی موارد مربوط به عایق بندی، زهشکی و خروج آب و ممانعت از نشت آب به خوبیی اجرا و مداوم بررسی می‌شود. روف گاردن یا گرین روف نه تنها آسیبی به سقف و بنای ساختمان وارد نمی‌کند و زهشکی همه آب های اضافی را خارج می‌کند بلکه تاثیر بسیاری در کاهش انتقال گرما به ساختمان و کاهش مصرف انرژی برای خنک کردن ساختمان و کاهش می شود.